Choć w sklepach można znaleźć najróżniejsze pierogi, to nie zastąpią one najlepszych domowych. Można je faszerować owocami, serem, kapustą, mięsem, kaszą, wszystkim co wpadnie Wam do głowy. Na pewno w każdym domu znajdzie się wyjątkowy przepis przekazywany z pokolenia na pokolenie. Dziś chciałabym zachęcić Was do małego eksperymentu i przygotowania pierogów z dodatkiem mąki żytniej. Ciasto jest nieco mniej sprężyste niż takie zrobione z mąki pszennej, ale pierogi lepi się wyjątkowo łatwo. Ciasto najlepiej wałkować na stolnicy podsypanej mąką lub na macie silikonowej Ambition Delice. Ponieważ bardzo nie lubię wyrzucać jedzenia i staram się wykorzystywać w kuchni wszystkie produkty, tym razem farsz na pierogi przygotowałam z mięsa, pozostałego po gotowaniu rosołu. Dla lepszego smaku dodałam jeszcze cebulkę i pieczarki. Pierogi z farszem mięsno–pieczarkowym podałam z gęstym jogurtem posypane natką pietruszki – będziecie zaskoczeni jakie są pyszne.

Składniki na mięsny farsz:

- ok. 500 g gotowanego mięsa z rosołu

- 300 g pieczarek

- 2 cebule

- 1 duży korzeń pietruszki

- 1 pęczek natki pietruszki

- 3-4 łyżki oleju rzepakowego

- 1 jajko

- sól, pieprz

Składniki na ciasto pierogowe: (około 65 pierożków)

- 300 g mąki żytniej typ 720

- 200 g mąki pszennej

- 1 jajko

- 300-350 ml bardzo ciepłej wody

- 50 g masła

- ½ łyżeczki soli

Dodatkowo:

- kwaśna śmietana lub jogurt

- natka pietruszki do podania pierogów

Sposób przygotowania:

1) farsz mięsno-warzywny: Cebulę pokroić w kostkę, lekko osolić i zeszklić na łyżce oleju - odłożyć. Pieczarki pokroić w dużą kostkę, lekko osolić, oprószyć pieprzem i zrumienić na 2 łyżkach oleju. Do pieczarek dodać zeszkloną cebulę i starty na grubych oczkach korzeń pietruszki – chwilę smażyć, aż pietruszka zmięknie. Gotowane mięso zmielić lub zmiksować. Do masy mięsnej dodać jajko, podsmażone warzywa i posiekana natkę pietruszki, całość dokładnie wymieszać i doprawić do smaku solą i pieprzem.

2) ciasto pierogowe: mąkę żytnią przesiać do miski, dodać sól, jajko, roztopione i przestudzone masło. Bardzo ciepłą wodę stopniowo wlewać do mąki, mieszając składniki łyżką. Ciasto wyjąć na silikonową stolnicę i wygniatać rękami przez około 7 - 8 minut, podsypując w razie konieczności mąką. Ciasto włożyć do miseczki i przykryć wilgotną ściereczką, odstawić na 30 minut. Wyłożyć ciasto na stolnicę i wygniatać przez kolejne 2 - 3 minuty.

Ciasto podzielić na 3 części i kolejno rozwałkowywać je wałkiem silikonowy Ambition Delice na cienkie placki. Szklanką wycinać kółka i nakładać po jednej łyżeczce farszu. Dokładnie zlepiać brzegi i układać pierogi na stolnicy. Przykryć ściereczką do czasu gotowania, aby nie obeschły. W dużym garnku zagotować osoloną wodę. Do gotującej wody wkładać porcjami pierogi (po około 15 sztuk). Po ponownym zagotowaniu zmniejszyć ogień do średniego i kiedy pierogi wypłyną na powierzchnie gotować jeszcze 1 - 2 minuty. Pierogi wyłowić łyżką cedzakową, ułożyć na talerzu jeden obok drugiego.

Podawać posypane natką pietruszki lub wedle uznania podsmażoną cebulką, masłem lub jogurtem.

Zobacz produkty, które mogą przydać Ci się do przygotowania pysznych pierogów:

MATA/STOLNICA SILIKONOWA AMBITION DELICE 61,5X42CM

WAŁEK SILIKONOWY DO CIASTA AMBITION DELICE

pierogi z farszem mięsno-warzywnym

pierogi z ciasta żytniego

pierogi żytnie z nadzieniem mięsnym

pierogi z farszem mięsno-pieczarkowym