Czym różni się zwykła patelnia od patelni grillowej?

Patelnie grillowe różnią się od zwykłych patelni kształtem. Patelnie służące do grillowania są najczęściej kwadratowe, podczas gdy patelnie tradycyjne są wyłącznie okrągłe. Dzięki okrągłemu kształtowi tradycyjna patelnia nagrzewa się równomiernie, co oznacza, że kotlet schabowy podczas smażenia ma szansę upiec się ze wszystkich stron w tym samym tempie. Dlaczego zatem patelnia grillowa jest kwadratowa? Po pierwsze dlatego, że kwadrat ma większą powierzchnię niż koło. Po drugie dlatego, że na umiejętnie używanej patelni grillowej możemy zachować różne temperatury smażenia, czyli możemy odsunąć na chwilę na bok zrgillowane warzywa. Przez to warzywa nie będą się dalej piec ale pozostaną ciepłe.

Po co wypustki na patelni grillowej?

Patelnia grillowa ma to do siebie, że składniki na niej smażone nie tylko mają odpowiedni smak, tak zbliżony do uwielbianego przez nas wszystkich rusztu ale również charakterystyczne, „grillowe paski”. Obie te cechy charakterystyczne wydobywane są właśnie dzięki wypustkom imitującym ruszt. To właśnie one sprawiają, że tłuszcz lub woda spływają pomiędzy rowki w patelni grillowej a następnie odparowują, nie obniżając temperatury smażenia, co nadaje potrawom odpowiedni smak.

Po co wysoki rant w patelniach do gillowania?

Koniecznie wybierz patelnię o brzegach wyższych niż 0,5 cm. Tak wysokie brzegi sprawią, że grillowanie domowe będzie jeszcze bardziej efektywne, smaczne, a kolor rusztu na mięsie lub warzywach jeszcze bardziej widoczny.

Czy żeliwna patelnia grillowa nadaje się do kuchni ceramicznej?

Ze względu na swoją masę lepiej jest unikać używania ciężkiej patelni grillowej na niezwykle delikatnej kuchence ceramicznej. W takim wypadku najlepiej jest rozpalić ogień na dworze!

Żeliwna czy aluminiowa patelnia grillowa?

Podczas gdy patelnia aluminiowa (nawet ta z rusztem) jest zdecydowanie łatwiejsza do utrzymania w czystości, mięso na niej smażone nie przywiera a temperatura na niej wzrasta szybciej niż na żeliwnej, to właśnie patelnia żeliwna jest zdecydowanie lepszym wyborem. Mięsa i warzywa z patelni żeliwnej o wiele bardziej przypominają smak letniej imprezy przy grillu niż te przygotowane na patelni aluminiowej. Patelnia żeliwna oferuje stabilniejszą temperaturę, co jest szczególnie istotne przy mięsach, które przed podaniem muszą chwilę odpocząć (wołowina lub kaczka).